jogi szabályozás > szerzői jog
2010.07.28.

Meg egy üveg rum

Az elmúlt hónapokban érdekes adatok láttak napvilágot a kiadócégek veszteségeiről, amelyekből az derült ki, helyzetük korántsem olyan kétségbeejtő, mint korábban állították. A szigor ennek ellenére nemhogy enyhülni nem látszik, de a nemzetközi szerzői jogokat szabályozó ACTA kiszivárgott javaslata szerint akár erősödhet is.

Mást gondol erről Gerényi Gábor, a Kalóz blog szerzője: véleménye szerint a kiadók, szerzői jogvédők egyelőre jól elvannak az ijesztgetéssel, és nem is lépnek tovább. Nyilvánvalóan és kimutathatóan zsugorodik az üzlet, de nem olyan mértékben, ahogy azt az iparág képviselői állítják. Ennek legjobb bizonyítéka egy, a közelmúltban megjelent felmérés, amelyet az amerikai kormány kérésére készített az Egyesült Államok számvevői hatósága. Megállapításuk szerint a szerzői jogvédők gyakran saját érdekükben csúsztatnak, és megalapozatlan adatokat szolgáltatnak.

Mégis mi indokolhatja az egyre inkább erősödő szabályozási kényszert, ami most már nem csupán kormány-, de nemzetközi szinten is jelen van? Gerényi szerint a kiadók félnek attól, hogy ha nem mutatnak elég erőt és elszántságot jogaik védelmére, akkor végérvényesen átszakadhat a gát, és az internetezők azon része is elkezdhet letölteni, amely eddig még elgondolkodott a dolgon.

Koncert és média

Az intézkedések jó része pedig erősen kontraproduktív, ma már nem csupán a fogyasztók fordulnak el a kiadóktól agresszív viselkedésük miatt, de egyre több művész érzi úgy, hogy megfojtják a zeneipari óriások. Elképzelhető, hogy olyan fokra hág az ijesztgetés, hogy lassan minden tartalom ingyenes lesz. Az erős versenyben már most is sokan ingyen kínálják letöltésre tartalmaikat, mégis meglehetősen jól megélnek. A koncertipar ugyanis az elmúlt években töretlenül növekedett, az emberek még mindig szívesen járnak koncertre. Egyre nagyobb teret kapnak az egyes szakmai kiállításokon a színpadtechnikával, látvánnyal és hangosítással foglalkozó standok. Az élőzene előretörése komoly potenciált rejt magában, ezt azonban hazánkban még egyáltalán nem használják ki.

Szemléletváltásra lenne szükség ezen a területen is, hiszen a Kalóz blog szerzője szerint míg külföldön szinte minden kis bárban, szórakozóhelyen élőzene szól esténként, addig a magyar kávézókban ez még nem gyakorlat. Üdvözlendő kezdeményezésként hozta fel a nemrégiben nyílt Costa Café-t a Nyugati téren; igaz, itt sem zenekar játszik, de délutánonként egy DJ szórakoztatja a vendégeket. Egy ilyen akció – amellett, hogy munkát ad egy DJ-nek – még vendégeket is vonzhat az intézménybe, és jobb hangulatot garantál, mintha valamelyik kereskedelmi rádió szólna.


Magyar Tartalomipari Szövetség (MATISZ) © 2011, MINDEN JOG FENNTARTVA